PLASTİK PALETLERİN AVANTAJLARI

 ekipmanlar birçok avantaja ve kullanım alanına sahiptir. Buharla bile temizlenebilme özelliği taşıdığından, hijyenin nispeten önemli olduğu yüklemelerde kullanılmaktadır.

Esnek yapılarından dolayı, kırılma ya da çatlama gibi deformasyonlara uğrama ihtimalleri çok düşüktür. Bu özellikleri, plastik paletleri bir çok alanda tercih edilir hale getirmektedir.

Lojistik sektöründe önemli bir yeri olan palet; ürünlerin altına yerleştirilerek taşınmasını, yer değiştirmesini ve depolanmasını kolaylaştıran, taşıma esnasında hasar görmesini engelleyen ekipmanlardır.

Paletler, firmamız bünyesinde belli standartlar çerçevesinde üretilmektedir. Paletler, genel olarak ızgaralı yapıdaki parçalardır. Yükseklikleri genellikle 10-15 cm arasında, ızgara arası boşlukları ise 10 cm’dir.

Taşınması gereken yükler, uygun boyuttaki palet üzerine yerleştirilerek yüklemeye hazır hale getirilirler. Devamında ise, forkliftle ya da transpalet ile taşıma işlemi gerçekleştirilir. Forklift ile yapılan taşımalarda, forkliftin ayakları paletin ızgaraları arasında boşluklara yerleştirilir ve gerektiği kadar yükseltilerek taşınmaya başlanır.

 Nelerdir?

Firmamız, ihtiyaca göre farklı malzemelerden paletler üretmektedir. Kullanım alanlarına, taşınacak malzemelerin türlerine göre, kullanılacak paletler de farklılıklar göstermektedir. Plastik, ahşap, metal (genellikle çelik), sunta, ondüle fiber malzemelerden palet üretimi yapmaktadır.

Ahşap paletler ekonomik, kullanımı kolay, geri dönüşümü ve tamiratı mümkün olan paletlerdir.

Sunta paletler, ahşap paletlere göre hacmen daha az yer kapladıklarından depolama işlemi için tercih edilmektedirler. Maliyetleri ahşap paletlere göre daha düşüktür. Hava koşullarından etkilenme oranları çok yüksek olduğundan, kapalı ortamlarda kullanılmaya uygun paletlerdir.

Ondüle fiber paletlerin ise, tek yönlü sevkiyatlarda kullanılması uygundur. Hafif malzemelerin taşınmasında tercih edilmektedirler. Hacmen çok az yer kaplama özellikleri vardır, ancak olumsuz hava koşullarından etkilenme oranları yüksektir.

Metal ve plastik palet ise, kullanım ömrü uzun olan paletlerdir. Maliyetleri diğerlerine nazaran bir miktar yüksek olsa da kendilerini kısa zamanda amorti etmektedirler. Temizlenebilme özelliğine sahiptirler. Taşınılan malzemeyi deforme edecek çivi vb. aksamlar bulundurmadığından, ürüne herhangi bir hasar vermeme garantisi vardır.

Üretildiği malzeme türü dışında, yapılarına göre de 2 gruba ayrılan paletler üretmekteyiz. Bunlar iki taraflı ve dört taraflı paletlerdir. Transpalet ve forklift ayaklarının, paletin her iki ya da dört yanından giriş yapabildiği paletlere göre isimlendirilmiştir.


Anasayfa

Mail

Ürünlerimiz

İletişim
WhatsApp
+905496590224
İnstagram
#